Identyfikacja śladów
Celem identyfikacji podczas badań kryminalistycznych są najczęściej: dane osobowe sprawcy lub osoby, która pozostawiła określony ślad; ustalenie pochodzenia substancji lub przedmiotów tworzących badany ślad oraz uzgodnienie czy odnalezione części tworzyły wcześniej całość. Najważniejszym pytaniem, na które w pierwszej kolejności szuka się odpowiedzi jest „Kto?” – w kontekście osoby, czyli kto popełnił dany czyn zabroniony lub też rzeczy – przedmiotu lub narzędzia zbrodni.
W zależności od tego, co chcemy ustalić, wymieniamy trzy odmiany identyfikacji. Po pierwsze wyróżniamy identyfikację osoby bądź rzeczy, która pozostawiła dany ślad. Następnie identyfikacja wszelkiego rodzaju substancji tworzącej powstały ślad. Jest również identyfikacja całości na podstawie części jako trzeci rodzaj identyfikacji. Badaniem śladów i identyfikacją ich zajmują się laboratoria kryminalistyczne. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji opracowuje w głównej mierze koncepcje funkcjonowania techników policyjnych w kraju, koordynuje działalność laboratoriów komend rejonowych, bierze udział w oględzinach i innych czynnościach procesowych, prowadzi badania naukowe, nadzoruje wyposażenie innych laboratoriów oraz współpracuje z uczelniami i innymi szkołami wyższymi w zakresie nauczania.
Istnieją dwa rodzaje identyfikacji, grupowa oraz indywidualna. Prawie każdy typ identyfikacji ma dwa rodzaje. Identyfikacja rzeczy pozostawiającej ślad może, więc być zarówno grupowa jak i indywidualna. Identyfikacja grupowa w przypadku przedmiotu ma na celu określenie klasy, rodzaju i gatunku danego obiektu, do jakiego możemy zaliczyć określony przedmiot. Chodzi tutaj głównie o to by ustalić na przykład typ broni, typ samochodu czy też maszyny do pisania. Natomiast, jeżeli mówimy o identyfikacji indywidualnej musimy wiedzieć, że polega ona na dokładnym dopasowaniu przykładowo egzemplarza broni, który należy do konkretnej osoby. Pomocne w takich przypadkach są numery seryjne.
Angelika Soroka
Komentarze
Prześlij komentarz