Eksperyment kryminalistyczny
Każdy eksperyment przeprowadzany jest po odpowiednim przygotowaniu, a obejmuje ono przede wszystkim analizę materiałów zgromadzonych do tej pory oraz dowodów zabezpieczonych na miejscu zdarzenia; powinien zostać określony cel tego eksperymentu oraz możliwości jego wykonania; powinno zostać wskazane miejsce, czas, warunki oraz liczba osób jaka weźmie udział w eksperymencie; przygotowywane zostają rekwizyty i inne środki techniczne oraz zabezpiecza się miejsce w odpowiedni sposób z pomocą organów procesowych. Określona zostaje ilość prób, jakie należy przeprowadzić, przygotowywane są również pytania do osób biorących udział w eksperymencie. Prowadzący przygotowując plan działania i przebiegu eksperymentu powinien zawrzeć w nim przede wszystkim czynności przygotowawcze oraz czynności wykonywane na miejscu przeprowadzenia eksperymentu, pozwoli to uniknąć wszelkich nieporozumień, ponieważ odpowiednio przygotowany plan jest gwarancją sukcesu przebiegu całego eksperymentu procesowo-kryminalistycznego.
Eksperyment procesowo-kryminalistyczny powinien zostać przeprowadzony z zachowaniem wszelkich obowiązujących zasad wynikających z prawa procesowego. Najważniejszą zasadą jest, aby warunki w jakich eksperyment zostanie przeprowadzony były jak najbardziej zbliżone do tych w jakich nastąpiło zdarzenie, będzie to miało duży wpływ na efekt całego eksperymentu. Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie, czy wszystkie osoby biorące udział w eksperymencie są już na miejscu. W momencie, kiedy wszyscy obecni są już na miejscu należy powiadomić ich o ich uprawnieniach i obowiązkach wynikających z artykułu 300 Kodeksu postępowania karnego. Cały sprzęt i rekwizyty powinny zostać przygotowane a następnie powinna zostać ustalona kolejność przeprowadzenia doświadczeń. Należy dopilnować, aby wszystko odbyło się zgodnie z przygotowanym dużo wcześniej scenariuszem. Niewłaściwe zorganizowanie całego eksperymentu może źle wpłynąć na jego wyniki. Obiektywne wyniki zapewnia przeprowadzenie kilku prób w różnych wariantach zdarzeń. Doświadczenie należy poprowadzić w taki sposób, aby wszyscy uczestnicy, w tym organ procesowy, mieli możliwość bezpośredniej obserwacji. Osoba prowadząca ma za zadanie dopilnować, aby wszystkie szczegóły oraz wyniki prowadzonego eksperymentu zostały należycie udokumentowane. Osoby biorące udział w eksperymencie procesowym, mają zapewnioną możliwość składania wniosków i oświadczeń, które zostaną zawarte w końcowym protokole.
Odpowiednia rejestracja przebiegu eksperymentu procesowo-kryminalistycznego i uzyskanych w wyniku jego przeprowadzenia wyników badań odgrywa kluczową rolę, jako że jest on uznawany za czynność niepowtarzalną. Z przeprowadzonego eksperymentu musi zostać spisany protokół co zostało określone w artykule 143 § 1 pkt. 5 Kodeksu postępowania karnego a jego treść dokładniej opisana została w artykułach 148, 150 oraz 151 k.p.k.. Wcześniej wspomniany protokół składa się z trzech części, a mianowicie z części wstępnej, części opisowej, części końcowej oraz dokumentacji dodatkowej. Część wstępna składa się z prawidłowego nadania numeru sprawie, następuje oznaczenie miejsca i czasu kiedy został przeprowadzony eksperyment, wszystkie dane osób biorących w nim udział włącznie z podaniem stopnia oraz nazwy jednostki w jakiej stacjonują, w protokole zawarta jest również pełna lista uczestników z opisem jaką rolę pełnili podczas eksperymentu, zawarta jest informacja o udzieleniu informacji świadkom na temat odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, uczestnicy są powiadomieni o fakcie nagrywania całości eksperymentu, co również zawarte jest w pierwszej części protokołu, ponadto zapisany zostaje cel eksperymentu oraz wskazane są wątpliwości, które wyniknęły w trakcie prowadzenia eksperymentu. Część opisowa protokołu obejmuje dokładny opis warunków, w jakich eksperyment zostanie przeprowadzony, powinny zostać uwzględnione warunki atmosferyczne, czas i miejsce, protokół powinien zawierać również opis wszystkich zmian warunków, jakie nastały podczas prowadzenia eksperymentu, w protokole znajduje się również chronologiczny opis przebiegu wszystkich czynności, jakie zostały dokonane w toku eksperymentu oraz szczegółowy opis wyników oraz sposobu utrwalenia każdego z przeprowadzonych doświadczeń, jeżeli zostały ujawnione nowe okoliczności, czy dowody w sprawie to ich opis również znajduje się w protokole, podobnie jak treści z przesłuchań. W części końcowej protokołu znajdują się wszystkie poprawki i uzupełnienia, jakich dokonano w tekście na przykład opisu zeznań, ewentualne zarzuty co do treści protokołu, podpisy wszystkich uczestników eksperymentu oraz czas jego zakończenia. Jeżeli natomiast chodzi o dokumentację dodatkową to są to wszelkiego rodzaju tablice fotograficzne, szkice, nagrania na taśmach lub innych nośnikach cyfrowych oraz notatki urzędowe. Wyniki przeprowadzonego eksperymentu powinny być przewidywalne, zdarza się jednak, że w trakcie wychodzą na jaw nowe okoliczności sprawy, które całkowicie zmieniają bieg postępowania sądowego.
Angelika Soroka
Komentarze
Prześlij komentarz